Układanie parkietu

Przed przystąpieniem do układania podłogi drewnianej należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie i określić kierunek układania. Wybór sposobu montażu może pomóc w optycznym powiększeniu lub zmniejszeniu powierzchni. Nie można zapomnieć o odpowiedniej ilości odpadów.

Podłogi powinny być starannie zafoliowane, zabezpieczone przed nieczystościami i wilgocią podczas transportu i przechowywania. Nie chroni to jednak przed długotrwałym kontaktem z wilgocią, dlatego należy je przechowywać w pomieszczeniu zamkniętym, unikając wilgoci. Opakowane podłogi są opisane i oznaczone kartą produktu, odizolowane od podłoża i ułożone na płasko. Zostaną przetransportowane na miejsce montażu dopiero wówczas, kiedy zostaną spełnione warunki pozwalające na poprawny i fachowy montaż. Po rozpakowaniu ponownie zostanie sprawdzona ich jakość.

Warunki potrzebne do poprawnego montażu podłogi to odpowiednia wilgotność podłoża, jego zwartość, płaskość, czystość. Temperatura wnętrza musi wynosić minimum 15 stopni do maksymalnie 28 stopni, zaś wilgotność powietrza od 45% do 60%. Okna powinny być już zamontowane, jeśli wnętrza posiada ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne to powinno być już dokładnie sprawdzone jego działanie. Podłoże powinno być solidnie (wylewka, szlichta) gdyż stanowi wierzchnią warstwę pod posadzką, szczególnie uwagę należy zwrócić na jego równość, wytrzymałość oraz wilgotność.

Pomiary przed pracami parkieciarskimi polegają:

na sprawdzeniu prawidłowości ułożenia warstwy ochronnej na materiale izolacyjnym (jeśli jest wymagany)

na sprawdzeniu grubości podkładu w 3 miejscach pomieszczenia (metoda nakłuwania)

na sprawdzeniu wytrzymałości podkładu na ściskanie i zgniatanie (opcjonalne testy labolatoryjnie)

na sprawdzeniu równości, temperatury powietrza i podkładu, wilgotności podkładu

Parkieciarz nie jest uprawniony do odbioru stanu technicznego posadzki, upoważnioną osobą jest inspektor nadzoru budowlanego lub kierownik budowy.

Sposoby mocowania podłogi do podłoża to najczęściej metody takie jak:

przyklejanie – najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna metoda, polega na przyklejeniu podłogi do podłoży za pomocą specjalnie przeznaczonego kleju

„na pływająco” – sposób montażu dla elementów sklejonych ze sobą lub łączonych ze sobą za pomocą systemu zamków zwanych klikami, nie przytwierdzając do podłoża (nie ma stałego mocowania z podłożem)

przybijanie – stosuje się najczęściej na podłogach drewnianych z desek, płyt, płyt wiórowych czy OSB

przykręcanie – metoda rzadko używana, pracochłonna polega na przykręceniu elementów mocowanych bezpośrednio na legarach

Wygrzewanie posadzki na ogrzewaniu podłogowym polega na stopniowym podnoszeniu temperatury o około 5 stopni na dobę kończąc na 28 stopniach. Następnie powoli można zmniejszać temperaturę wracając do 25 stopni utrzymując ten poziom przez 10 dni. Oprócz protokołu wygrzania posadzki konieczne jest posiadanie protokołu badania podkładu pod kątem wilgotności. Badanie to przeprowadza się metodą CM (wszelkie urządzenia elektroniczne mogą być niedokładne). Maksymalna wilgotność podkładu może wynosić do 2% dla posadzki cementowej i 0,5% dla anhydrytowej. Podsumowując wygrzanie posadzki oraz badanie wilgotności podłoża to konieczność. Prace parkieciarskie można prowadzić przy temperaturze posadzki w granicach 15-18 stopni. Odpowiednia to około 24 stopnie praca systemu grzewczego i uwzględnienie wilgotności powietrza nie przekraczającej 55%. Powyższe warunki powinny być utrzymywane jeszcze 7 dni po zakończeniu robót, wielu producentów posiada własne wzory protokołów wygrzewania posadzek w których znajdziemy informacje do których powinniśmy się stosować.

Zapytaj o szczegóły

Napisz do Nas bezpośrednio info@artintera.pl lub zadzwoń 500-069-239. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy wybrać rozwiązanie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej o firmie Artintera