Podłoga w kuchni i łazience

Podłoga w kuchni i w łazience powinna być znacznie bardziej wytrzymała niż w innych częściach mieszkania. To tutaj narażona jest ona na częsty kontakt z wilgocią. Zwłaszcza podczas mycia naczyń czy kąpieli ryzyko zachlapania podłogi jest bardzo duże. Drewno jest materiałem bardziej solidnym niż się powszechnie uważa, dlatego bardzo dobrze spełni swoją rolę również i w tych pomieszczeniach. Dlatego warto odejść od stosowania utartych pomysłów i spojrzeć w kierunku przytulnego, ciepłego, naturalnego drewna.

Szczególnie polecane, odpowiednie do tego typu pomieszczeń gatunki drewna to Iroko, Doussie lub Teak. Gatunki te doskonale sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i w łazience, ponieważ są niezwykle odporne na wilgoć oraz duże amplitudy temperatury, a także są twarde i stabilne. Jeśli w planach jest ogrzewanie podłogowe – wówczas warto kierować się także małą kurczliwością drewna. Szlachetny dąb również jest gatunkiem, który może być używany w kuchniach i w łazienkach. Podłoga dębowa odporna jest na ścieranie oraz posiada większą stabilność wymiarową. Szczególnie polecana jest dębowa podłoga warstwowa, ponieważ znacznie lepiej reaguje na naprężenia. Podłogę dębową zaleca się zabezpieczyć odpowiednim do tego celu olejem .

Jeśli chodzi o wybór samego materiału – lity czy warstwowy – zdania są podzielone. Jednak podłoga warstwowa będzie w tym przypadku lepszym rozwiązaniem ze względu na większą stabilność oraz małą podatność na wilgoć i zmiany temperatury. W montażu podłogi warstwowej stosuje się specjalne kleje, które służą zamocowaniu podłogi do podłoża.
Do wykończenia można użyć oleju lub lakieru. Podłoga wykończona warstwą oleju, wygląda bardziej naturalnie oraz jest odporna na wchłanianie płynów i wystarczy przetrzeć ją ściereczką. Jest to też szybsze rozwiązanie, ponieważ można zrobić to samemu w domu. Natomiast lakierowanie z reguły wymaga pomocy fachowca, ale bardzo dobrze chroni powierzchnię przed wilgocią i jest bardziej trwałym zabiegiem. Jednak lakierowana podłoga po rozlaniu płynu może stać się bardziej śliska niż podłoga olejowana.

Jak widać można bardzo ciekawie zaaranżować wnętrze kuchni czy łazienki, ograniczając do minimum użycie standardowych płytek. Drewno, wbrew pozorom świetnie nadaje się do tych pomieszczeń, więc warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, a pomieszczenia z całą pewnością zyskają na naturalne piękno i elegancję.

Zapytaj o szczegóły

Napisz do Nas bezpośrednio info@artintera.pl lub zadzwoń 500-069-239. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy wybrać rozwiązanie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej o firmie Artintera