Konserwacja i czyszczenie

Drewno jest żywym materiałem reagującym na warunki środowiskowe w którym się znajduje, wymaga od użytkowników cierpliwości i regularnej pielęgnacji.

Poprawna konserwacja zaowocuje pięknym wyglądem, który stanie się ozdobą wnętrza. Zabiegi na powierzchni podłogi możemy podzielić na dwie grupy: czyszczenie oraz konserwację okresową, oprócz czyszczenia i konserwacji przydatne jest umieszczenie poduszek filcowych pod nogami siedzeń, stolików czy mebli, należy zwrócić uwagę na zwierzęta domowe zaspokajające swoje potrzeby na drewnianej podłodze, ponieważ substancje te są bardzo kwaśne chemicznie i wypływają na właściwości warstwy wykończeniowej.

Wycieraczka przed drzwiami wejściowymi jest bardzo przydatna, ponieważ możemy usunąć różnego rodzaju nieczystości wnoszone do wnętrz na podeszwach butów, które wgniatają się lub zarysowują powierzchnię szczególnie te lakierowane.

Codzienna lub częsta pielęgnacja podłóg polega na usunięciu z jej powierzchni wszelkich nieczystości, zabrudzeń, pyłów, plam itp. Można do tego użyć odkurzacza (zwykłego) lub z odpylaczem albo szczotki z miękkim włosiem, ściereczki z mikrofibry elektrostatycznej. Zmywanie powierzchni odbywa się za pomocą wilgotnej szmatki dobrze wykręconej. Nie wolno używać wody gorącej, amoniaku, ani agresywnych substancji takich jak alkohol czy wybielacz. Absolutnie nie wolno myć podłogi drewnianej zbyt dużą ilością wody, ani zostawiać jej na powierzchni. Należy używać neutralnego detergentu do podłóg drewnianych bez rozpuszczalników. Należy zabezpieczyć podłogę przed piaskiem i wodą, po usunięciu można ją wytrzeć do sucha.

Konserwacja podłogi lakierowanej polega na nałożeniu specjalnie przeznaczonej do tego pasty wzmacniającej powłokę lakieru, który ją nabłyszczy, zabezpieczy oraz pogłębi kolor. Co kilka lat można podłogę odnowić czyli cyklinować. Jest to zabieg polegający na zeszlifowaniu, zdarciu, wierzchniej zniszczonej warstwy drewna za pomocą specjalnej maszyny. Po cyklinowaniu podłogę należy polakierować.

Konserwacja podłogi olejowanej wygląda dość podobnie jak lakierowanej, na jej powierzchnię co jakiś czas powinno się nanieść specjalną warstwę środka zabezpieczającego. Mycie tylko zimną wodą lub środkami delikatnie natłuszczającymi albo mydłem specjalnego przeznaczenia dostępnego w sklepach chemicznych. Należy zwrócić uwagę na proporcję używanych środków, przestrzegać wytycznych na ulotce. Średnio raz w roku powierzchnię można ponownie olejować preparatem do tego przeznaczonym. Chronić przed piaskiem i wodą.

Zapytaj o szczegóły

Napisz do Nas bezpośrednio info@artintera.pl lub zadzwoń 500-069-239. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy wybrać rozwiązanie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej o firmie Artintera